Facebook‘un ona ilk üye olduğunuz zamanki halini hatırlıyor musunuz? Veya, ilk tweet atmaya başladığınızda kullandığınız Twitter‘ı? Şu an en popüler internet sitelerinin ilk hallerini sizin ilk gördüğünüz halleri sanıyorsanız muhtemelen yanılıyorsunuzdur.

Öyle ki, internetin 90′lı yıllarda göstermiş olduğu yükseliş trendini hiç bir zaman kaybetmemesiyle birlikte sosyal ağlar ve online video izleme siteleri en fazla yükselişi gösteren siteler oldu. Hal böyle olunca biz de o sitelerin ilk çıktığı zaman neye benzediklerini merak eder olduk. Çok değil 2006′da kurulmuş Twitter’ın bile ilk halini görünce siz de bizler gibi şaşıracaksınız.

İşte, en popüler internet sitelerinin ilk halleri;

Facebook 

Facebook’un ilk olarak 2004 senesinde Mark Zuckerberg tarafından Harvard Üniversitesine hizmet vermek amacıyla kurulmuş bir siteydi. İlk olarak adı thefacebook olan Facebook’un the takısı sonradan kalkarak şimdiki halini aldı. Kim derdi ki sadece bir üniversitede başlayan bu maceranın 800 milyon kişiye ulaşacığını. Ayrıca, Facebook’un dizaynının geçirdiği evrimi görmek için tıklayınız.

 

Google

Heralde Google’ın bu basit ana sayfası bir kaç temel detay dışında şimdikinden çok farklı gözükmüyor. Fakat, bu fazla olmayan değişiklik Google’ın sunduğu hizmetlerin çok fazla geliştiği anlamına gelmez. 4 Eylül 1998′de iki Harvard doktora öğrencisi olan Sergey Brin ve Larry Page tarafından kurulan sitenin ana sayfası çok basitti çünkü bu iki kurucu HTML bilmiyorlardı. 13 senede nereden nereye.

Youtube 

Dünyanın tartışmasız en fazla takip edilen video sitesi Youtube 2005 senesinin Şubat ayında yukarıda gördüğünüz dizayn ile kuruldu. Bir çok kişinin tanınmasına vesile olan bu video sitesinin ilk halinin ana sayfasında hiç bir videodan eser yok bile. Ayrıca, Youtube’a ilk video sitenin kurucularından Jawed Karim’in 19 saniyelik hayanat bahçesi videosuydu. 

 

Twitter

Herhalde en fazla değişikliğe uğrayan sitelerden birisi Twitter olsa gerek. Şirketin kurucularından birisi olan Jack Dorsey tarafından dizayn edilen bu ilk Twitter’ın ismi bile değişikti. Flickr ve SMS isimlerinin birleşimi olarak konulan Twttr ismi zamanla yerini Twitter’a bıraktı. Ayrıca, Twitter son kurulduğu 2006 senesinden beri en az 6 kere dizayn değiştirmiş dahi olsa bu onları 100 milyon kullanıcıya ulaşmalarını engellemedi.

Yahoo 

 

“Yet Another Hierarchical Officious Oracle” cümlesinin kısaltılmışı olan Yahoo da iki tane Stanford öğrencisi tarafından kurulmuştu. Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulan sitenin başlangıç tarihi ise Mart 1995′tir.

Amazon

Dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden birisi olan amazon.com 1995 senesinde Jeffrey Bezos tarafından sadece online kitapçı olarak kurulmuştu.

Kaynak: sosmed.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.