Foursquare 15 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak geçen yılın aynı zaman dilimindeki bu sayıyı 3′e katlamış oldu. Bu kullanıcıların yarısının ABD’den olması da ayrıca dikkat çekti.
New York menşeli şirket Pazartesi günü ClickZ‘ye yolladığı mailde sitenin yeni kullanıcı sayısından bahsetmiş. Foursquare’in büyüme sancılarına rağmen bu sayıya ulaşması da şirketin alkışlanması gereken bir konu.Bahsedilmeye değer diğer bir konu ise lokasyon temelli sosyal uygulamaların birbiriyle olan yarışı. Bu yarışta Facebook Places ile Foursquare önde gözüküyor olsa bile benzeri diğer uygulama Loopt 5 milyon, MyTown 4.5 milyon Facebook’un satın alımından sonra yakında kapanacak olan Gowalla ise 2 milyon üye sayısına sahip.

20 milyon civarında akıllı telefon sahibinin Facebook harici lokasyon temelli uygulamaları kullanıyor olması bazı çakışmalara neden olacağından bu konu hakkında tam rakamlar vermek zorlaşacaktır.

Facebook‘un check-in pazarındaki dengeleri bir şekilde değiştirmesi ise rakip uygulamaları negatif etkileyeceği kesin.

Ayrıca, Facebook’un Gowalla’yı satın almasından sonra ise şirket Gowalla mühendislerini ve çalışanlarını Facebook’un ana merkezi olan Palo Alto ofisine yollayacak. Texas menşeli Gowalla şirketinin bazı mühendisleri ise Facebook’un Texas’a yakın olan ofisindeki takımlara katılacak.

Kaynak: Mashable

 

Comments are closed.