Google arama uygulamasındaki hesaplama özelliğine bir yenisini ekleyerek artık matematiksel değerleri grafik haline de getirmeye başladı.

Mesela, Google.com’a sin(x) yazdığınız zaman karşınıza ilk çıkan sonuç x ve y’nin farklı noktalardaki değerlerini gösteren interaktif bir grafik olacaktır.

Ayrıca, çoklu hesaplamaları da yapan arama motoru matematik okuyanların en büyük dostlarından birisi olacağa benziyor. Mesela, Google.com’a  “x/2, (x/2)^2, ln(x), cos(π*x/5)” gibi bir değer girdiğinizde karşınıza 4 farklı renk içeren çizgilerle birlikte diğer bir interaktif grafik çıkıyor. Daha farklı değerleri aratmak için yapacağınız tek şey yukarıdaki örnekte göründüğü gibi değerleri virgül ile ayırmak.

Google’ın resmi blogunda yapılan açıklamaya göre arama motorunun bu yeni özelliği ile artık daha karışık olan trigonometrik, üssel ve logaritmik değerlere ve onların birleşimlerine de ulaşabilirsiniz.

Google, uzun zamandır matematik alanında gösterdiği gelişmelerle kullanıcılarını kendisine hayran bırakıyordu. Mesela, Google.com.tr’de “1 ay kaç saniyedir?” veya “3+5” gibi aramalar yapıldığında Google bunlara hemen cevap veriyordu.

Bakalım, Google önümüzdeki günlerde farklı bilim dallarına da daha detaylı bir şekilde el atacak mı?

Kaynak: sosmed.net

 

Comments are closed.