Google’da arama yapmak başlı başına bir meziyet. Bulmak istediğimiz şey isterse bir elektronik ürün olsun, isterse yıllar önce izlediğimiz bir dizinin baş karakterinin eski fotoğrafı veya yazdığımız tez için bir kaynak zaman zaman Google’ın başındayken internetin karanlık dehlizlerinde kaybolabiliyoruz. Hele ki aradığımız, nadir rastlanan bir şey ise aramalarımızdan olumlu sonuçlar almak çok zaman alabiliyor.

Bazılarımız ise doğru kelimeleri seçerek veya el maharetiyle aradığımız şeylere kolayca ulaşabiliyoruz. Google’da arama yaparken en önemli etken doğru anahtar kelimeleri seçmek. Peki diğer önemli hususlar neler?

HackCollege.com tarafından yayınlanan infografik Google’da arama yapmanın püf noktalarını anlatıyor. Oldukça yararlı bu infografikte, Google’da istenilen içeriklere kolayca ulaşmak için, arama motoru çubuğunda kullanılan bazı imla işaretlerinin yanı sıra, doğru bilgilere kolayca ulaşabilmek için de bazı tüyolar yer alıyor.

İnfografikte yer alan bazı önemli ipuçları:

–     Eğer bir dosya formatı arıyorsanız aramanızın içine ‘filtype’ yazdıktan sonra istediğiniz dosya formatını yazabilirsiniz (örn: filetype:pdf).

–     Eğer sadece bir site içerisinde yer alan içerikleri arıyorsanız o siteyi aramız içerisinde ‘site’ kelimesi ile belirtebilirsiniz (örn: site:sosyalmedya.co)

–     Google’ı bir hesap makinesi olarak da kullanabilirsiniz. Arama motoru çubuğuna sonucu görmek istediğiniz işlemi yazmanız yeterli.

–     Eğer belirli bir tarih diliminde yayınlanmış olan bir içeriği arıyorsanız o tarihleri ‘..’ ile ayırarak belirtebilirsiniz (örn: 2008..2010)

–     ‘Ctrl + F’ komutunu kullanarak arama sonuçları içerisinde kelimeleri aratabilirsiniz. ‘Ctrl + L’ kısayolu da sizi daima adres çubuğuna yönlendirecektir. ‘Ctrl + Tab’ kısayolu ile açtığınız sekmeler arasında gezinebilirsiniz.

Kaynak: sosyalmedya.co

Tagged with:
 

Comments are closed.