Fransız Semiocast Ajansı tarafından yapılan araştırma Twitter’da en çok kullanılan dilleri gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre, geçtiğimiz Ekim ayında Twitter’da 180 milyon ileti yazılmış ve %36 ile en çok kullanılan dil İngilizce…

İngilizce’nin günlük ortalama 70 milyon tweet ile birinci olduğu sıralamada %14 ile Japonca Twitter’da en çok kullanılan ikinci dil olarak yer alıyor. Portekizce, İspanyolca ve Malayca bu iki dili takip ediyor.

Araştırmadan çıkan en ilginç sonuç ise Arapça’nın Twitter’da payını en çok arttıran dil oluşu. Sekizinci sırada yer almasına rağmen Arapça geçen seneye göre kıyaslandığına %2,146’lık bir artış sağlanmış.

Türkçe, Twitter’da en çok kullanılan 10 dil arasına giremese de geçtiğimiz seneye kıyasla Türkçe içerikli iletilerde ciddi bir artış yaşanmış. %0.8’lik bir orana sahip olan Türkçe geçtiğimiz seneye oranla %250 daha fazla kullanılır hale gelmiş.

Araştırma sonucunda çıkan ilginç bir anektod ise Twitter’da en çok kullanılan 10 dil arasında yer alan Arapça ve Tayca için dil desteğinin bulunmuyor oluşu. Twitter’ın şu zamana kadar 17 dile çevrildiğini düşünürsek, bu iki dilin neden bu listenin dışında kaldığı merak konusu.

Semiocast tarafından Temmuz 2010 – Ekim 2011 arasındaki verilere dayanarak hazırlanan araştırmaya bu adresten ulaşabilirsiniz.

sosyalmedya.co

Tagged with:
 

Comments are closed.