Apple’ın Ekim ayında görücüye çıkardığı iPhone 4S, 2011 yılının ikinci yarısında en çok konuşulan telefon oldu. Bloglarda, haber gruplarında ve Twitter ile Facebook gibi sosyal mecralarda konuşulan konuların dikkate alındığı araştırmada popüler iPhone serisinin son modelinin oldukça merak edilmiş olduğu ve kendisinden çokça söz ettirdiği görülüyor.

Nielsen/McKinsey’e ait olan NM Incite’ın yılın ikinci yarısında, yani Temmuz 2011-Aralık 2011 aralığında çeşitli online mecralarda üretilen içeriği inceleyerek yaptığı araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre iPhone 4S yüzde 40’lık bir oranla rakiplerine ezici bir üstünlük sağladı. Ayrıca tekrar belirtmek gerekiyor ki iPhone 4S Ekim ayında çıkmış olmasına rağmen, yani 3 ay daha az konuşulmuş olmasına rağmen listede zirvede yer alıyor.

iPhone serisinin önceki iki modeli olan iPhone 4 ve iPhone 3GS de çok konuşulanlar listesine girmeyi başardı ve böylece Apple ürünleri toplam konuşulma oranının neredeyse üçte ikisini kaplamış oldu.

Yılın üçüncü çeyreğinde satışan çıkan 20 telefonun konuşulma oranlarının incelendiği araştırmada özellikle Samsung’un Galaxy Nexus’u ve HTC’nin Evo serisi ile kendinden bahsettiren Android telefonları ise yüzde 23’lük oranla ikinci sırayı aldı. Bir zamanlar kendinden oldukça bahsettiren Blackberry ise özellikle Bold modelleri ile toplam içeriğin yalnızca yüzde 10’unda yer alabildi.

Apple’ın telefon ve tablet pazarında lider konumda olmasının sebeplerinden biri yenilikçi teknolojisiyse, diğeri pazarlama alanındaki şık hamleleri olarak gösterilmeli. Özellikle tüketicilerin nezdinde oluşturdukları lovemark hissiyatı ile Apple kullanıcıları iPhone ya da iPad gibi çekici ürünleri almadan önce de aldıktan sonra da ürünler hakkında konuşmaya devam edebiliyorlar. Bu dapazarın toplamda lideri olarak gözüken Android telefonlarının konuşulma oranlarında Apple’ın gerisinde kalmasına yol açıyor.

Kaynak: sosyalmedya.co

 

Comments are closed.