Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Van’da yaşanan felaketin ardından deprem gerçeğinin yeniden ülke gündemine oturduğunu belirterek, Bursa’da da depreme karşı merkezde 40 bin binanın yıkılması gerektiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yurt ve kent gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Öncelikle muhtemel bir deprem felaketine karşı Bursa’da yapılması gerekenlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altepe, başta deprem envanteri oluşturulması olmak üzere depreme karşı tüm hazırlıkların yapıldığını söyledi. Bursa’yı vurabilecek muhtemel bir deprem felaketine karşı merkezdeki yaklaşık 40 bin binanın yıkılması gerektiğini belirten Altepe, “İlçe belediyelerimizden gelen raporlar doğrultusunda, Bursa merkezde yaklaşık 40 bin binanın yıkılması gerektiğini tespit ettik. Yaşayabileceğimiz deprem felaketinde binlerce insanımızın ölümünü önleme adına, bu çok önemli bir tespit. Araştırmalarda, 1999’da Marmara’yı vuran depremden önce yapılan çok katlı binaların büyük riskler taşıdığını belirledik. Yıkım kararı verilen binaların durumunu mülk sahiplerine bildirdik” dedi.
Bursa’yı geleceğe taşıyacak olan projelerin de hızla yürüdüğünü dile getiren Altepe, raylı sistem ağının genişletilmesinden stadyuma, yeni belediye binasında tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılmasına kadar başlattıkları tüm projelerin hızla ilerlediğini kaydetti. Altepe, “Biz, Bursa’yı ‘marka kent’ yapma idealiyle yola çıktık. İdealimizin hayata geçmesi doğrultusunda gece gündüz demeden canla başla çalışıyoruz. Elimizdeki kısıtlı imkanlarla, akılcı projeler gerçekleştirdik. BursaRay Kestel Hattı ihalesinden sağladığımız büyük tasarrufla, bütçemize önemli oranda girdi sağladık. Yine aynı şekilde 87 spor yatırımı projesinden 20’sini, hemşehrilerimizin kullanımına sunduk. Cumhuriyet Caddesi’nde 1.5 kilometrelik güzergahta başlattığımız ‘nostaljik tramvay’ uygulamasını, 2.5 kilometrelik Davutkadı hattını da içine alacak şekilde, kentin doğu yakasına kadar uzatıyoruz. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 50 milyon TL’lik destek sözü verdiği yeni stadyumumuzun, temelini attığımız günden bu yana çok kısa süre geçmiş olmasına rağmen, kaba inşaatını yüzde 30 oranında tamamladık. Bütün bu projeler, Büyükşehir Belediyemizin kısıtlı imkanlarıyla gerçekleştirildi” diye konuştu. (İHA)

Comments are closed.