Olası deprem alarmının verildiği Bursa’da Kızılay Bursa Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer’in açıklamaları ürküten gerçeği gün yüzüne çıkardı. Gayri resmi rakamlara göre 2 milyon 500 bin kişinin yaşadığı Bursa’da 40 bin binanın yıkılma olasılığının yüksek olduğu yönündeki açıklamaların ardından çadır sayısının 2 bin 500 olduğu öğrenildi.

Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında Kızılay Bursa Şubesi’nin kardeş okulu olan Yıldırım Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi’nde konuşan Dokunmazer, dünyada İran’dan sonra çadır sayısı bakımından ikinci sırada olan Türkiye’de toplam 50 bin çadır bulunduğunu belirterek, “Bu çadırlardan 30 bini Van’a gönderildi. Bursa’da da 2 bin 500 çadır bulunuyordu. Bu çadırların 2 bini Van ve Erciş’e gönderildi. Bursa Kızılay depolarında şu anda 500 çadır bulunuyor” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ 50 BİN ÇADIRIN 30 BİNİ VAN’DA
Kızılay olarak Van’a çok sayıda yardım gönderdiklerini ve Kızılay personelinin orada halka hizmet verdiğini ifade eden Dokunmazer, “Bu çadırların 30 bini şuan Van’da bulunuyor. Bursa olarak Van’a 2 bin çadır, 150 adet battaniye gönderdik. Bursa’da şuan  elimizde 500 çadır bulunuyor. Olası bir Bursa depreminde diğer illerden gelecek çadırlarla birlikte Türkiye’de bulunan 20 bin çadır Bursa’ya getirilecek” dedi.

VAN’DAKİ YAĞMA OLAYLARI
Yardımlar konusunda sıkıntı yaşanmadığını da dikkat çeken Dokunmazer, “Yağma olaylarının meydana geldiğini duyduk. Ancak bunlar belli bir kesimin yapmış olduğu bir davranıştır. Kızılay ekiplerimiz Van ve Erciş ilçesine yardımlarını aksatmadan gönderiyor. Buraya giden yardımları orada bulunan ekiplerimiz düzenli bir şekilde dağıtmaya çalışıyor” dedi.

BURSA’DAKİ BATTANİYE SAYISI MEÇHUL!
Gazetecilerin ısrarla battaniye rakamlarının sorması üzerine Dokunmazer, bu rakamları açıklamaktan kaçındı.  Kızılay Bursa Şubesi’nin kardeş okulu olan Yıldırım Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi öğrencileri, Van’daki depremzede vatandaşlar için topladıkları yardım kolilerini Dokunmazer’e teslim etti.

Kaynak: bursadabugun.com

Tagged with:
 

Comments are closed.