Bursa Büyükşehir Belediyesi, yıllardır su taşkın alanı olması nedeniyle vatandaşların kullanımına kapalı olan Dikkaldırım ve Odunluk Mahalleleri arasındaki yaklaşık 500 bin metrekarelik alanı en büyük kent parkı olarak Bursa’ya kazandırıyor. Dolgu çalışmaları tamamlanma aşamasına gelirken, 10 yaş üstü ağaçlarla donatılmaya başlanan parkın yaz aylarında kullanıma açılması planlanıyor.


Türkiye’nin en fazla göçü alan kenti olması nedeniyle yapılaşmanın her geçen gün arttığı Bursa’da, halkın nefes alabileceği yeni rekreasyon alanları oluşturmaya çalışan Büyükşehir Belediyesi, Dikkaldırım ve Odunluk bölgesine Bursa’nın en büyük kent parkının kazandırılacağı projeye hız verdi. Dere ıslah çalışmaları son aşamaya gelirken, yeni stadyum inşaatından çıkan hafriyat, Hüdavendigar Kent Parkı’na aktarıldı. Su taşkın alanı olması nedeniyle yol seviyesinden yaklaşık 3 metre aşağıda bulunan park alanı bu dolgularla yolla eşit seviyeye getirildi. Yoğun çalışmanın sürdüğü bölgede ana ve tali yollar oluşturulurken, diğer taraftan Türkiye’nin çeşitli illerinin yanında farklı ülkelerden getirilen 10 yaş üstü ağaçların dikimine de başlandı.

“Bursa’ya nefes aldırmaya çalışıyoruz”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Genel Sekreter Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Vardar ve Mustafa Altın ile birlikte projeyi yerinde inceledi. Yapılaşma yoğunluğunun fazla olduğu tüm bölgelere park, yeşil alan, oyun alanı ve spor alanı gibi tesisler kazandırmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Bursa’ya nefes aldıracak alanlar üretiyoruz. Tüm semtlerimizi yeşille buluşturmayı hedefliyoruz. İstiyoruz ki halkımız bu tür sosyal donatı alanlarına kendi mahallelerinde yürüme mesafede ulaşabilsin. Buraya yapacağımız kent parkı, mevcut kültürparktan yaklaşık 70 bin metrekare daha büyük bir alana sahip. Hem Osmangazi hem de Nilüfer ilçelerine ayrı bir vizyon katacak parkımızı yaz aylarında kullanıma açmayı hedefliyoruz. Parka 10 yaş üstü ağaçlar dikiyoruz. Yani yaz aylarında burayı açtığımızda sanki yıllardır kullanılan bir park görüntüsü olacak” dedi.

Stadyumla bütünleşecek
Hüdavendigar Kent Parkı’nın stadyum alanı ile bütünleşmesinin ardından toplamda 1 milyon metrekarelik yeşil alan bölgeye kazandırılmış olacak. Göl, buz pateni pisti, bisiklet evi, güneş evleri, spor tesisleri, yürüyüş ve bisiklet yolları gibi birçok sosyal ve sportif faaliyetlerin yapılabileceği park Bursa’ya ayrı bir değer katacak. Kent parkında farklı büyüklerde futbol, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortları, çocuk oyun alanları, kaykay ve paten pistleri, tırmanma duvarı, mini golf alanları, suni göl, bitki gösteri alanları, jimnastik alanları, gözlem kulesi, paraşüt kulesi, otopark alanları, çim amfi, yüzme havuzu, gibi birçok etkinliğin yapılacağı alanlar da bulunacak.

Tagged with:
 

Comments are closed.