İsteğe bağlı ve ücretsiz verilecek olan hizmeti almak isteyen aboneler internet servis sağlayıcılarına başvuracak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından “küçükleri internetteki zararlı içerikten koruma” gerekçesiyle hazırlanan “güvenli internet” (filtre) dönemi bugün resmen başladı.

ÇOCUK PROFİLİNDE FACEBOOK YOK
İsteğe bağlı ve ücretsiz verilecek olan hizmeti almak isteyen aboneler internet servis sağlayıcılarına başvuracak. Talepte bulunmayan kullanıcılar ise mevcut rejimde internet kullanmaya devam edecek. “Güvenli internet” hizmetinde çocuk ve aile profili olmak üzere iki profil bulunuyor. Aboneler parola ve kullanıcı adı ile profiller arasında geçiş yapabilecekler. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu’nun belirlediği kriterlere göre çocuk profilinde müstehcenlik ve şiddet içeren sitelerin yanısıra Facebook ve diğer paylaşım siteleri yer almayacak. “Güvenli internet”te alışveriş, müzik, oyun, eğlence, haber, e-posta siteleri yer alacak.

BTK BAŞKANI’NDAN UYARI
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye’de mobil sistemler üzerinden yapılan data trafiğinin geçen yıla göre 15 kat arttığını, bunun şirketlerin giderlerini de artırdığını belirterek, “Böyle giderse sektör, düopole (iki oyunculu pazar) hatta monopole (tek oyunculu pazar) dönebilir” dedi. Sektör kuruluşları arasında bir “aşırı rekabet ortamının” sözkonusu olduğunu ifade eden Acarer, bunun kısa dönemde tüketici için iyi gibi gözükmesine rağmen uzun vadede tehditler barındırdığını ifade etti.

Kaynak: bursadabugun.com

Tagged with:
 

Comments are closed.