Ve sonunda ilk gerçek Facebook telefonu geliyor. AllThingsD‘den alınan bilgilere göre Facebook, Tayvan cep telefonu üreticisi HTC ile bir akıllı telefon yapmak için çalışmalar içerisinde. Çıkacak akıllı telefon hakkında detaylar oldukça az. Bilinen bir kaç şey ise telefona verilen kod isim “Buffy” ve telefonun 12 ila 18 ay sonra piyasaya merhaba diyeceği beklentisi.

Uzun süredir Facebook’un bir akıllı telefon yapacağı tartışmaları devam ederken sonunda telefonun gerçek olacağı haberi tüm sosyal medya ve teknoloji dünyasında heycan uyandırmış durumda. Yine de akıllı telefonun hangi mobil işletim sistemini kullanacağı net olarak bilinmiyor. Android seçeneği üzerinde yoğunlaşan tahminler Facebook’un bunu ne kadar başarabileceğini tartışmakta.

Google‘ın mobil işletim sistemi Android’in sistemdeki kodlar üzerinde istenilen değişikliğin yapılması Facebook’u en fazla çeken etkenlerden. Facebook, Amazon Kindle Fire gibi bir değişikliğe gidip neredeyse bütün sistemi kendi isteği doğrultusunda değiştirebilir. Fakat, bu durumda Google’ın koyduğu bazı kurallar Facebook’a geri adım attırabilir.

Yine de, Facebook’un kafasında planladığı yapı, HTML5 çalıştırabilecek bir akıllı telefon. Bu sayede, Facebook telefonuna sahip kişilerin Facebook üzerindeki uygulamaları ve oyunları kolayca çalıştırabilecekler. Ayrıca, Facebook’un mobil uygulamalarının zayıf performansı bu telefonu bir adım öne geçirebilir.

Google’ın Facebook’a rakip olabilecek bir Google+ sosyal ağ platformu ortadayken Facebook’a karşı nasıl bir tutum sergileyeceği de merak konusu.

Telefon hakkındaki detaylar şimdilik bu kadar dahi olsa yeni bilgiler geldiğinde sizleri bu sayfalardan bilgilendirmeye devam edeceğiz.

sosmed.net

Tagged with:
 

Comments are closed.