Yenilikci toplum Japonların geliştirdiği bu sistem, yakıt teknolojisinde yeni bir çığır açabilir. Japonya’ nın en büyük tuvalet sistemleri firmasının Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan bu motor, tamamen insan dışkısı ile çalışıyor. Tuvaletlerden kaynaklanan karbon salınımını azaltmak için geliştirilen proje sonunda ortaya çıkan motorun üstünde klozet var ve burada biriktirdiğiniz dışkılar ile ulaşım ihtiyacınızı, tuvalet ihtiyacınız sayesinde, çevreci bir şekilde giderebiliyorsunuz.

Yapılan testlerde 400 kilometre boyunca, sorunsuz bir şekilde yol kat edebilen motosikletin önümüzdeki aylarda satışa sunulacağını belirten yetkililer, 2017 yılına kadar tuvalet kaynaklı karbondioksit salınımını % 50 azaltmanın beklentisi içindeler.

İngiliz mühendisler insan dışkısıyla çalışan Volkswagen Beetle modeli araç geliştirdi.
Çevre dostu araçlara her geçen gün yenisi eklenirken, İngiliz mühendisler işi bu kez daha ileriye götürüp insan dışkısıyla çalışan araç üretti. İnsan dışkısından elde edilen metan gazıyla yol alanaraç sürdürülebilir motorların daha fazla teşvik edilmesi için geliştirildi.

İngiliz enerji şirketi GENeco’nun geliştirdiği Volkswagen Beetle modeli araca Bio-Bug ismi verildi. Bio-Bug ciddi ciddi insan dışkısı kullanarak çalışıyor. Yaklaşık 70 evin tuvaletinin boşaltılmasıylaaracın bir yıllık yakıt ihtiyacını karşılanabiliyor. Araç aslında başlangıçta normal kurşunsuz benzin kullanırken, çalışmaya başlar başlamaz otomatik olarak metan gazını devreye alıyor. Tüm bunların yanı sıra 2.0 litrelik dört silindirli motora sahip Bio-Bug saatte en fazla 183 kilometre hız yapıyor.

En son teknolojiyi kullanarak bu sistemi geliştirdiklerini belirten yetkililer metan gazının aracı olumsuz etkilemediğini ve aracın geleneksel otomobiller gibi çalıştığını öne sürüyor.

İşte o otomobil

Kaynak: mailce.com

 

Comments are closed.