Tramvaya Bayram İlgisi

10 Kasım 2011

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurban Bayramı öncesinde ulaşıma açılan Cumhuriyet Caddesi – Davutkadı tramvay hattı, bayram boyunca vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Arife günü ve bayram boyunca 4 bin 644 vatandaş ulaşım için tramvayı tercih etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi çarşı ve hanlar bölgesine ayrı bir değer kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği Cumhuriyet Caddesi tramvay hattının ulaşım fonksiyonu kazandırılması amacıyla Davutkadı’ya kadar uzatılması bölge halkının ulaşım tercihlerini de değiştirdi. İncirli Caddesi boyunca Davutkadı Dökümhane Hamamı önüne kadar uzatılan 2,5 kilometrelik hatta Kurban Bayramı öncesi başlayan seferler bölge halkından yoğun ilgi gördü. Çarşı bölgesine ulaşım için otobüs ve taksi dolmuşları tercih eden vatandaşlar, tramvayla birlikte raylı sisteme yöneldi. Arife günü ve bayram boyunca tramvayla taşınan yolcu sayısı 4 bin 644’ü buldu.

Yolcu sayısı yüzde 50 arttı
Cumhuriyet Caddesi tramvay hattında taşınan günlük yolcu sayısı, Davutkadı hattının seferlere açılmasıyla yüzde 50 oranında arttı. Günlük ortalama 600 yolcunun taşındığı hattın uzatılması ile bu sayı 900’ü aştı. Arife günü 926 kişi ulaşım için tramvayı tercih ederken, bayramın birinci günü 558, ikinci günü 916, üçüncü günü 944 ve son günü ise 1300 kişi tramvayla yolculuk yaptı.

İncirli’de değişim başlıyor
Cumhuriyet Caddesi’nde olduğu gibi tramvayla birlikte İncirli Caddesi’nin prestijli bir bölge haline geleceğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bölgedeki hummalı çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Gerek çevre düzenlemeleri gerekse ışıklandırma çalışmaları ile İncirli Caddesi’nin de Cumhuriyet Caddesi gibi sürekli yaşayan bir bölge haline geleceğini ifade eden Başkan Altepe, yolcu sayısının her geçen gün artması ile projenin de amacına ulaşacağını vurguladı.

 

Comments are closed.