Facebook’ta aile büyükleriyle arkadaş olmak genç kullanıcılar için zaman zaman sıkıntılı bir durum olabiliyor. Bazıları bu sıkıntıya düşmemek için ebeveynlerinden gelen arkadaşlık tekliflerini reddederken, bazıları da kaderine boyun eğip anne-babalarından gelecek yorumlara cesurca gögüs germeyi başarıyorlar. Bu konuda anneler ile yapılan bir araştırma, Facebook’ta çocuklar ile arkadaş olma ve diğer konularda önemli verileri bizlere sunuyor.

ABD’de gerçekleşen ve 1.146 annenin katıldığı araştırmaya göre annelerin %90’ı çocuklarıyla Facebook’ta arkadaş. Parenting ve Babytalking dergilerinin yayıncısı The Parenting Group tarafından yapılan ve AllFacebook’tayayınlanan araştırmadan çıkan diğer önemli veriler ise şöyle:

–     Annelerin %33’ü 13 yaşından önce çocuklarına Facebook hesabı açma izni veriyor. Ancak Facebook’ta üyelik için 13 yaş sınırı mevcut.

–     Çocuklarıyla Facebook’ta arkadaş olmayan annelerin %73’ü, başka birinin hesabından çocuklarının sosyal ağda neler yaptığını takip ediyor. Annelerin %77’si ise çocuklarının arkadaşları ile de Facebook’ta arkadaşlar.

–     Annelerin %87’si çocuklarına sosyal medya kullanımında sınırlandırmalar getiriyor. Annelerin %52’si çocuklarına günlük 1 saat Facebook sınırı koyarken, %30’u ödevlerini yaptıktan sonra sosyal ağa girmelerine izin veriyor.

Araştırmada ayrıca akıllı telefon sahibi annelere de bazı sorular yöneltilmiş.

–     Annelerin %40’ı çocuklarına günlük olarak akıllı telefonlarında oyun oynama izni veriyorlar.

–     Akıllı telefon sahibi annelerin %35’i çocuklarının günde bir saatten fazla çocuklarının telefonlarını kullanmalarına izin veriyolar.

–    Akıllı telefon sahibi annelerin uygulama indirme ortalamaları 11  ve bu uygulamaların 4’ü çocukları için.

sosyalmedya.co

 

Comments are closed.