Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’daki mevcut yapı stoğunun ancak yüzde 10’luk bölümünün 1999 depremi sonrası yapılan güvenli binalardan oluştuğunu, geriyekalanın yüzde 10-12’lik bölümünün ise büyüklüğü 7’nin üzerindeki bir depremde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olabileceğini söyledi.

 

Başkan Altepe, SKY Türk’te yayınlanan İlkin Ündeş’in sunduğu ve İstanbul Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın konuk olduğu haber bültenine telefonla bağlanarak, olası büyük bir depremin Marmara bölgesindeki etkilerini değerlendirdi. Marmara Belediyeler Birliği Başkanı olarak bölgedeki yapılaşma konusunda da bilgi sahibi olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Marmara Bölgesi Türkiye’nin kalbi ve Türkiye ekonomisinin de lokomotifidir. Marmara Bölgesi’nde 1999 yılında yaşanan depremler büyük bir musibetti ve önemli bir nasihat teşkil etti. Bu depremlerden sonra gerek zemin etütleri, gerekse yapı denetimi konularında önemli mesafeler kat edildi. Burada önemli olan, kentlerimizdeki yapı stoğunun durumu. Bu konuda Başbakanımız da gerekli açıklamaları yaptı. Olası ilk depremde yıkılmasına kesin gözüyle bakılan çürük binaların kaldırılması yönünde adımların atılacağı konusunda Başbakanımız gerekli desteği vereceklerini belirtti. Bu önemli bir adımdır” diye konuştu.

Bursa’da durum
Konuşmasında Bursa’daki mevcut durum hakkında da bilgiler veren Başkan Altepe, yapı stoğu açısından kentteki durumun İstanbul’dan çok da farklı olmadığını vurguladı. Bina stoğunun yüzde 10’unun 1999 sonrası yapılan güvenli binalardan oluştuğunu belirten Başkan Altepe, yüzde 90’lık bölümün ise eski yöntemlerle yapılan binalardan oluştuğunu açıkladı. Bu binalar içindeki yüzde 10-12’lik bölümün de yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu doğrultuda yaklaşık 40 bin binanın gözden geçirilmesi ve gerekirse yıkılması lazım. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Comments are closed.