Durex isimli prezarvatif üreticisinin dün Güney Afrika’daTwitter üzerinde başlattığı seks ile ilgili şakaları içeren kampanya şirket için hiç de iyi sonuçlanmadı. Durex’in Twitter üzerinde yaptığı şakalardan birisi o kadar konuşuldu ki şirket bu yüzden özür dilemek zorunda kaldı.

Kampanya şirketin Güney Afrika takımı tarafından Twitter hesaplarının bilinirliğini artırmak adına aşağıdaki şakayı içeren bazı şakalardan oluşuyordu:

Why did God give men penises? So they’d have at least one way to shut a women up. #DurexJoke

Tanrı erkeklere penisleri neden verdi? Kadınları en azından bir şekilde susturabilme şansları olsun diye.

İşte, yukarıda okuduğunuz bu yakışıksız şaka feminist gruplar dahil bir çok kişi tarafından tepkiye maruz kaldı. Güney Afrika’nın bu konuda çok problemli bir ülke olması ise tepkileri artıran sebeplerin başında. Öyle ki, yapılan bir araştırma ülkede her 4 erkekten en az birisinin bir kadına tecavüz ettiğini göstermekte.

Durex, gelen tepkilerin ardından basit bir özürle kurtulacağını zannedip şu tweeti yollar:

Bugün kasti bir şekilde olmayan bir saldırıya sebep olduğumuz için özür diliyoruz. Biz bayanların ve güvenli seksin haklarının olduğuna inanmaktayız. Bizi doğru anladığınız için teşekkür ederiz.

Bu özürün yetmemesiyle birlikte şirket daha ciddi bir özür tweeti atar:

Milyonlar tarafından saygı duyulan bir şirket olarak bu fırsatı değerlendirip dün Twitter hesabımızdan yapılan şakalar yüzünden özür diliyoruz. #DurexApology

Bu tartışmalar süredursun biz son günlerde karşımıza ne kadar fazlaca yanlış stratejilerin sosyal medyada meydana çıktığına dikkat çekelim. Sosyal medyanın çok yeni bir platform olmasındandır ki henüz belli kuralları yoktur. Bu yüzdendir ki, hata oranı yüksek işler yapılmaktadır. Son günlerde irili ufaklı bir çok şirketin sosyal medyayı kullanma isteği ise bu riskleri daha da fazlalaştırmaktadır. Fakat, tahmin ediyorum ki her alanda olduğu gibi zaman geçtikçe insanlar daha az hata yapmaya başlayacaklardır.

sosmed.net

 

Comments are closed.