Sosyal medyanın gelişmeye başlaması ile birlikte kitle iletişim araçlarından gelen haberler de sorgulanmaya başladı. Sosyal medya yıllardır toplumların maruz kaldığı dezenformasyona engel olabilir mi henüz bilinmiyor. Ancak Craiglist’in kurucusu Craig Newmark’ın hayırseverlik açılımı Craigconnects’in, sosyal medyanın ABD’de yürütülen politik kampanya sırasında çıkan haberleri ne kadar güvenilir yaptığıyla ilgili araştırma, bu konu hakkında ipuçları sunabilir.


6 farklı kitle iletişim aracı baz alınarak yapılan araştırmadaki veriler, insanların seçim döneminde çıkan haberleri güvenilir bulmadığını gözler önüne seriyor. Araştırmaya katılanların sadece %13’ü politika ve seçimler söz konusu olduğunda internet haber sitelerindeki haberleri güvenilir buluyor. İnsanlar hala televizyonda yayınlanan haberlerin daha güvenilir olduğu fikrinde.

Sosyal medyanın, ABD’de yapılan haberlerin üzerinde genelde pozitif mi negatif mi etkisi olduğu sorulduğunda ise cevaplar pek iç açıcı değil. İnsanların %17’si sosyal medyanın bu konuda pozitif etki yarattığını düşünürken, %34’ü sosyal medyanın haberleri olumsuz etkilediğini belirtiyor. Sosyal medyanın haberlerde herhangi bir etki yaratmadığını düşünenlerin oranı ise %28.

Araştırmada katılımcıların haber kaynağına yeterince güvenmediğini ortaya çıkarıyor. Kadınların %51 ve erkeklerin %46’sı haber kaynaklarını güvenilir olduğu kanaatinde. İleri yaşlardaki insanların beraberinde getirdikleri tecrübeler haber kaynağının güvenilirliği konusuna olumsuz yansımış. Araştırmadaki 65 yaş üstü katılımcıların %41’inin haber kaynağına güvendiği kaydediliyor.

Kaynak: sosyalmedya.co

 

Comments are closed.